Dentální hygiena.

Dentální hygiena

Dentální hygiena, neboli profesionální čištění zubů, je neodmyslitelnou součástí preventivní péče, protože jedině čistý zub nemůže onemocnět. Předchází častým onemocněním v dutině ústní (tj. zánětům dásní a následnému krvácení, zubnímu kazu, parodontóze) díky včasnému odstranění zubního kamene a povlaků, instruktáži správného čištění zubů, výběru správných mezizubních kartáčků a jiných pomůcek, které Vám pomohou k dokonalému zdravému úsměvu..

 

Kdo je dentální hygienistka

Dentální hygienistka je specializovaná kvalifikovaná odbornice, která vystudovala vyšší odbornou školu s titulem diplomovaný specialista (Dis.).

Pro koho je vhodná péče dentální hygienistky

Dentální hygienistku by měl pravidelně (2x ročně) navštěvovat každý, kdo chce odcházet z ordinace zubního lékaře s úlevou a s úsměvem. Každý, kdo již nechce žádné zubní kazy, vrtání, trhání, vypadávání zubů a drahé a nepříjemné nahrazování vlastních zubů za implantáty. Do ordinace dentální hygienistky přiveďte také své děti! Je velmi důležité, aby se již od začátku naučily o své zoubky starat správně a účinně a ušetřily si tak později mnoho strachu a slz při návštěvě zubaře.

Co je součástí preventivního profesionálního čištění zubů:

Procedura dentální hygieny může obsahovat mimo jiné následující:

OZK

Odstranění nebezpečného zubního kamene pomocí ultrazvuku a ručních nástrojů pomáhá k udržení zdravých dásní bez zánětu a krvácení. Zubní kámen vzniká mineralizací plaku a způsobuje onemocnění měkkých i tvrdých zubních tkání. Tato onemocnění se projevují záněty dásní, jejich krvácením při čištění zubů, zduřením a změnou barvy ze světle růžové na tmavě červenou.

     

Polishing

Je leštění zubů depurační pastou s rotačním kartáčkem. Odstraňuje ze zubů povlaky a drobné pigmentace, tím zajišťuje dokonalou hladkost Vašich zubů a také znesnadňuje nevítaným mikrobům rychlé usazení na zubní sklovině.

Air-flow-pískování

Pokud chcete mít krásné a čisté zuby, nebo Vás trápí nevzhledné zabarvení zubní skloviny, způsobené pitím kávy, čaje či kouřením cigaret, ale i samotným stářím, je tu pro Vás toto šetrné odstranění povrchových pigmentací a povlaků. Aifr-flow čistí zuby na principu proudu vzduchu, vody a mikroperliček jemného vápníku, tím se docílí krásně hladkých a přirozeně bílých zubů.

   

Impregnace zubů

Provádíme vždy po polishingu nebo air-flow. Lokální aplikací bioaktivního impregnačního krému lze předcházet demineralizaci (odvápnění) skloviny a případné citlivosti zubů na termické podněty. Jde o dokonalou prevenci v péči o nejen dětské zuby a tím intenzivní předcházení vzniku zubního kazu. Minerály v podobě vápníku, fosfátu a fluoridu maximálně zpevňují zubní sklovinu a chrání tak zub před napadením bakteriemi a jejich nebezpečnými kyselinami.

                                        

Recall

Jedná se o pravidelné kontrolní vyšetření, zajištuje zachování optimálního stavu dásní a zubů po předchozí léčbě. A zajišťuje tak žádoucí prevenci v předcházení vzniku onemocnění v dutině ústní v podobě zubního kazu a zánětů dásní. Pravidelným odstraňováním zubního kamene, pigmentací a plaku předcházíte onemocněním závěsného aparátu zubu. Četnost návštěv do roka je individuální, doporučuje se však navštívit dentální hygienistku 1-2x ročně.

Pečetění fisur – sealing

Toto preventivní opatření, při kterém se zapečetí hluboké rýhy a jamky na kousacích ploškách stoliček, je určeno především dětem, kterým se zuby právě čerstvě prořezaly do dutiny ústní. Zapečetění těchto míst zabraňuje ulpívání zbytků potravy a nebezpečného mikrobiálního plaku v těžko dostupných jamkách zadních zubů a tím předchází vzniku zubního kazu na těchto kousacích ploškách.

        

 

 

Jakým onemocněním se můžete dentální hygienou vyhnout:

Nejčastější onemocnění dutiny ústní, zapřičiněné zubním plakem a kamenem, jemuž lze dentální hygienou zabránit:

 

 

Gingivitida

Zánětlivé onemocnění dásní vyvolané agresivními bakteriemi z plaku, které kolonizují povrch zubu v blízkosti dásní. Projevuje se zarudnutím dásně, krvácivostí a zvýšenou citlivostí buď u jednoho nebo celé skupiny zubů. V pokročilých stádiích často přechází až do závažného onemocnění- parodontitidy.

     

 

Parodontitida (Parodontóza)

Je onemocnění závěsného aparátu zubu, který zajišťuje jeho upevnění v kosti. Postihuje nejčastěji osoby starší 35 let. Projevuje se zápachem z úst, krvácením dásní při čistění zubů, parodontálním chobotem-kapsou. V pokročilejších fázích viklavostí zubů, obnaženými krčky a putováním zubů.

   

 

Zubní kaz

Díky správné instruktáži čištění zubů, budete efektivněji odstraňovat zubní plak ze zubů, dásní a mezizubních prostor, snížíte tak výrazně riziko vzniku zubního kazu-jednoho z nejčastějších důvodů návštěvy u zubního lékaře.